جستجوی سایت
Filters
بستن

سوالات متداول

 • تکنولوژی GPS چگونه کار می‌کند؟

ماهواره‌های سیستم موقعیت‌یابی جهانی به دستگاه‌های روی زمین سیگنال ارسال می‌کند. گیرنده‌های GPS این سیگنال‌ها را دریافت می‌نمایند اما خود سیگنالی ارسال نمی‌کنند. گیرنده‌های GPS به دیدی باز از آسمان نیاز دارند. به همین دلیل از این دستگاه‌ها بیشتر درفضای باز استفاده شده و معمولا در مناطق جنگلی و یا نزدیک ساختمان‌های بلند عملکرد خوبی ندارند. عملکرد GPS به یک مرجع زمانی بسیار دقیق نیاز دارد که این مرجع زمانی دقیق توسط ساعت‌های اتمی تامین می‌شود. هر ماهواره GPS یک دارای یک ساعت اتمی می‌باشد.

هر ماهواره GPS داده‌های مکان و زمان را ارسال می‌نماید. تمامی ماهواره‌های GPS عملیات خود را با یکدیگر همزمان می‌سازند تا سیگنال‌های تکراری همگی در یک زمان ارسال شوند. این سیگنال‌های یکسان، که با سرعت نور حرکت می‌نمایند، به اختلاف زمانی اندکی به گیرنده GPS می‌رسند. این اختلاف ناشی از آن است که برخی ماهواره‌ها کمی دورتر از گیرنده GPS و برخی دیگر کمی نزدیک‌تر به آن می‌باشند. فاصله تا ماهواره‌های GPS با تخمین زمانی که طول می‌کشد سیگنال به گیرنده برسد تعیین می‌گردد. هنگامی که گیرنده فاصله خود تا حداقل 4 ماهواره را حساب کند، قادر خواهد بود مکان خود در سه بعد را تعیین نماید.

در هر زمان حداقل 24 ماهواره GPS فعال هستند. این ماهواره‌ها در هر 12 ساعت یک دور به دور زمین می‌زنند. همچنین، ایستگاه‌هایی زمینی وجود دارند که مسیر هر یک از ماهواره‌ها را به صورت دقیق دنبال می‌نماید. این 24 ماهواره در ارتفاع 12000 مایلی در جو در حال گردش بوده و پوششی 24 ساعته را فرآهم می‌آورند. همچنین، 5 ایستگاه زمینی این مجموعه را مدیریت و نظارت می‌کند.

بنابراین، سیستم موقعیت‌یابی جهانی مجموعه‌ای از 24 ماهواره است که در هر روز زمین را دو بار دور زده و اطلاعات دقیق زمانی و مکانی دقیق را ارسال می‌نمایند. با استفاده از یک گیرنده GPS کاربران قادر خواهند بود مکان خود را در هر کجای زمین که باشند تعیین نمایند. با استفاده از نرم‌افزارهای مسیریابی در کنار تکنولوژی GPS می‌توان موقعیت و حرکت وسایل نقلیه و سایر دارایی‌های از این دست را دنبال نمود.

سیستم‌های موقعیت‌یابی GPS که در وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرند از اینترنت به عنوان رابطی که به شما اجازه کنترل دستگاه GPS را می‌دهد، استفاده می‌نمایند. همچنین می‌توان از شبکه‌های بی‌سیم و شبکه‌های موبایل برای ارسال و دریافت درخواست‌های GPS و اطلاعات مکانی به وسیله نقلیه استفاده نمود.

 • کدام نوع دستگاه GPS برای من مناسب است؟

ما انواع متنوعی از دستگاه‌های GPS را ارائه می‌دهیم. هر یک از این دستگاه‌ها دارای ویژگی‌های خاصی بوده و برای انواع استفاده‌های مختلف طراحی شده‌اند. اگر در مورد انتخاب دستگاه مناسب مطمئن نیستید، گروه متخصصین و مشاوران ما در زمینه GPS می‌توانند با انجام مشاوره به شما در خصوص انتخاب بهترین دستگاه، که اهداف شما را برآورده سازد، یاری رسانند.

 • دستگاه GPS چگونه نصب می‌گردد؟

نصب و راه‌اندازی دستگاه GPS بسیار ساده است. برای ورودی برق دستگاه سه سیم مختلف وجود دارد:

سیم قرمز که به خطی وصل می‌گردد که همیشه دارای برق است.

سیم سیاه که به خط زمین وسیله نقلیه متصل می‌گردد.

سیم زرد که به خطی وصل می‌گردد که تنها در صورت روشن بودن وسیله نقلیه دارای برق است.

دستگاه GPS را می‌توان در مکانی قرار داد که از دید پنهان باشد، برای مثال زیر داشبورد.

شرکت کاوشکام آسیا دارای گروهی متخصص است که به صورت حرفه‌ای دستگاه‌های GPS را نصب و راه‌اندازی می‌نمایند.

 • ردیابی وسیله نقلیه توسط GPS چگونه صورت می‌پذیرد؟

دستگاه‌ GPS ما دارای دو ماژول است:

 1. ماژول GPS: این ماژول به دستگاه اجازه می‌دهد اطلاعات مکانی را از ماهواره‌های GPS دریافت نمایند.
 2. ماژول GSM: این ماژول مانند یک تلفن همراه عمل کرده و اطلاعات دریافتی توسط ماژول GPS را از طریق شبکه تلفن همراه به کاربر انتقال می‌دهد.

پس از آنکه این اطلاعات به سرور مرکزی کاوشکام برسد، یک نرم‌افزار مخصوص این اطلاعات را تحلیل کرده و نتیجه را بر روی یک نقشه بر روی وب به شما نشان می‌دهد.

 • انواع سیتم‌های ردیابی چیستند؟

در کل می‌توان دو نوع سیستم ردیابی GPS را در نظر گرفت:

سیستم‌های real-time: این نوع سیستم‌‎ها اطلاعات را از وسیله نقلیه جمع‌آوری کرده و بلافاصله (و یا هر 5 دقیقه یکبار) به سرور مرکزی ارسال می‌نماید و سرور نیز این اطلاعات را پردازش می‌نماید. این نوع سیستم جهت کنترل آنلاین و فوری فعالیت‌های وسیله نقلیه ایده‌آل است.

سیستم‌های passive: این نوع سیستم‌ها اطلاعات را از وسیله نقلیه جمع‌آوری کرده و آن را در حافظه داخلی دستگاه GPS ذخیره می‌نماید. سپس به صورت دوره‌ای (برای مثال هر شب) کل اطلاعات دوره به صورت یکجا بر روی سرور جهت پردازش دانلود می‌شود. این نوع سیستم برای کاربردهایی که کمتر سختگیرانه هستند و نیازی به کنترل لحظه‌ای فعالیت‌های وسیله نقلیه ندارند، ایده‌آل خواهد بود.

 • تفاوت میان ردیابی real-time و passive در چیست؟

به طور کلی یک سیستم real-time به شما اجازه می‌دهد با استفاده از شبکه‌های بیسیم اطلاعات مربوط به مکان دارایی‌های (برای مثال وسیله نقلیه) را دریافت و مشاهده نمایید. در بیشتر موارد، زمان پاسخگویی و اطلاعات مکانی می‌تواند تاخیری بین 30 ثانیه تا 1 دقیقه ایجاد نمایند. ردیابی real-time در حال تبدیل شدن به یک استاندارد صنعتی برای ردیابی دارایی‌ها و وسایل نقلیه می‌باشد.

از سوی دیگر، کاربردهای یک سیستم passive محدود به وسایل نقلیه است. در یک سیستم passive اطلاعات مکانی ابتدا در حافظه دستگاه ذخیره شده و در آخر روز و یا زمانی که وسیله نقلیه باز می‌گردد، بر روی سرور دانلود می‌گردد. سیستم‌های passive هنگامی استفاده می‌شوند که شرکت نیازی به مشاهده وضعیت ناوگان خود در هر لحظه و سایر ویژگی‌های سیستم real-time، مانند هشدارها، ندارد.

 • چرا باید سیستم ردیابی خریداری نمایم وقتی می‌توانم از گوشی همراه خود به عنوان GPS استفاده نمایم؟

برای جواب به این سوال چند دلیل وجود دارد:

 1. طول عمر کم باطری موبایل: با فعال نمودن GPS بر روی گوشی همراه، طول عمر آن 50% کاهش می‌یابد. این بدین معناست که گوشی در روز به حداقل یک بار شارژ مجدد نیاز دارد.
 2. امکان دستکاری: اگر بخواهید از گوشی‌های همراه استفاده نمایید، باید به شخصی که گوشی را حمل می‌نماید اطمینان داشته باشید. گوشی‌ها ممکن است گم شده و یا کاملا خاموش شوند. همچنین ممکن است گوشی به صورت عمدی توسط شخص حمل کننده در یک جعبه فلزی قرار داده شود تا دستگاه دیگر نتواند سیگنال‌های GPS خود را ارسال کرده و شخص غیرقابل ردگیری باشد.
 3. هزینه: اگر بخواهید برای تمام کارکنان ناوگان خود گوشی همراه تهیه نمایید، هزینه آن بسیار خواهد شد چرا که علاوه بر هزینه خرید گوشی، هزینه‌های قبوض و همچنین استفاده غیر مجاز افراد جهت برقراری تماس‌های غیر ضروری نیز به آن اضافه می‌گردد.
 • چگونه از میان محصولات متنوع شما انتخاب نمایم؟

ابتدا تعیین کنید به چه نوع ردیابی و نظارتی نیاز دارید. آیا این نیازمندی یک نیازمندی پایه‌ای است یا یک نیاز پیشرفته؟ آیا می‌خواهید افراد را نظارت کنید و یا دارایی‌هایتان؟ اگر هنوز مطمئن نیستید می‌توانید با 88721643-021 داخلی 277 تماس حاصل نمایید تا کارشناسان فروش ما، در انتخاب محصول، شما را راهنمایی نمایند.

 • منظور از دقت دستگاه‌های GPS چیست؟

منظور از دقت دستگاه‌ها تعداد نقاطی است که دستگاه به سرور ارسال می‌نماید. برای مثال، اگر تنظیمات دستگاهی به گونه‌ای باشد که هر 1 دقیقه یکبار به سرور نقطه ارسال نماید، دقت کمتری نسبت به دستگاهی خواهد داشت که هر 30 ثانیه یکبار به ارسال نقطه به سرور می‌پردازد. با این حال باید توجه داشته باشید که هر چه دقت دستگاه افزایش یابد، دستگاه برق بیشتری مصرف می‌نماید.

 • آیا می‌توان دقت دستگاه‌ها را تغییر داد؟

بله. دقت دستگاه‌های ارائه شده از طرف شرکت کاوشکام آسیا قابل تغییر است. برای این کار می‌توانید با بخش فروش یا خدمات پس از فروش تماس حاصل فرمایید و درخواست خود را ارائه دهید تا در اسرع وقت این کار برای شما انجام شود. لازم به توضیح است، برای اینکار نیازی به فراخوانی دستگاه نیست و می‌توان با ارسال یک دستور از راه دور به دستگاه کلیه تنظیمات را تغییر داد.

 • آیا می‌توان علاوه بر وب از اپلیکیشن موبایل نیز برای مشاهده وسیله نقلیه استفاده نمود؟

بله. شما می‌توانید علاوه بر وب، از اپلیکیشن مخصوص نیز برای مشاهده اطلاعات مکانی وسیله نقلیه خود بر روی گوشی موبایلتان استفاده نمایید. این اپلیکیشن توسط کارشناسان شرکت کاوشکام آسیا پشتیبانی و طراحی شده و به سرور مرکزی متصل می‌باشد.

 • آیا می‌توان از لوازم جانبی نیز به صورت همزمان با محصولات کاوشکام استفاده نمود؟

بله. با استفاده از دستگاه‌های ردیاب کاوشکام آسیا می‌توانید از لوازم جانبی دیگری از جمله سنسور شوک، سنسور ارتعاش، سنسور درب، سنسور دما، ریموت، آژیر و رله خاموش/روشن استفاده نمایید. بدین ترتیب قادر خواهید بود یک سیستم یکپارچه مدیریت ناوگان برای خودروهای خود پیاده‌سازی نمایید. دستگاه GPS شرکت کاوشکام دارای ورودی‌ها و خروجی‌های متنوعی است تا اطلاعات سنسورها را دریافت کرده و به همراه اطلاعات ردیابی و مکان‌یابی به سرور ارسال نماید.

 • آیا شرکت کاوشکام آسیا لوازم جانبی از جمله سنسورها را نیز ارائه می‌کند؟

بله. شرکت کاوشکام دارای انواع سنسورهای مورد نیاز برای تجهیز نمودن خودروهای فعال در ناوگان می‌باشد. همچنین در صورت نیاز مشتری به نوعی سنسور خاص، شرکت کاوشکام می‌تواند نسبت به برطرف‌سازی این نیاز با استفاده از طراحی سنسور و یا واردات آن اقدام نماید.

 • آیا در صورت خالی بودن شارژ سیم‌کارت و یا عدم آنتن‌دهی شبکه موبایل اطلاعات ردیابی از بین می‌رود؟

خیر. دستگاه‌های GPS ارائه شده توسط شرکت کاوشکام دارای حافظه داخلی می‌باشد تا در صورت بروز چنین مشکلی نقاط ردیابی را در خود ذخیره کرده و پس از رفع مشکل نسبت به ارسال اطلاعات ذخیره شده در خود به سرور کاوشکام اقدام می‌نماید.

 • آیا دستگاه‌های مدیریت ناوگان شرکت کاوشکام شامل گارانتی می‌شود؟

بله. دستگاه‌های مدیریت ناوگان شرکت کاوشکام دارای 12 ماه گارانتی می‌باشد. این گارانتی شامل اشکالات ناشی از ساخت بوده و صدماتی همچون صدمات ظاهری و یا صدمات ناشی از ضربه، نوسانات برق و ریختن مایعات به درون دستگاه شامل گارانتی نبوده و تشخیص ضمانت به عهده متخصصین فنی می‌باشد.

 • آیا اشتراک دسترسی به سیستم نرم‌افزار تحت وب مدیریت ناوگان کاوشکام شامل هزینه می‌شود؟

اشتراک اپلیکیشن موبایل برای تمامی کاربران بدون هزینه و رایگان است. دسترسی سیستم مدیریت ناوگان تحت وب نیز برای ماه اول رایگان است و پس از آن به صورت ماهیانه هزینه اشتراک از مشتریان دریافت می‌گردد.