جستجوی سایت
Filters
بستن

اتوبوس‌های عمومی چگونه از ردیاب جی پی اس استفاده می‌کنند؟

ردیابی GPS، بهبود حمل‌و‌نقل عمومی

 

 

حمل‌و‌نقل عمومی مدت زیادی است که مورد استفادۀ مردم بوده و به نظر می‌رسد زمان نوسازی و به‌روزرسانی اتوبوس‌های عمومی فرا رسیده است. این روزها، بسیاری از خطوط اتوبوسرانی در سراسر دنیا شروع به استفاده از ردیاب جی پس اس نموده‌اند. واقعیت آن است که سیستم ردیاب جی پی اس را می‌توان در هر صنعتی به کار برد. به خصوص این فناوری شگفت‌انگیز جایگاه خاصی میان اتوبوس‌ها در صنعت حمل‌و‌نقل پیدا کرده است. دستگاه‌های جی پی اس سطحی از نظارت را فرآهم می‌آورند که می‌توان از آن برای بهبود کارآمدی مسیرهای اتوبوس‌ها استفاده نمود. برخی از فواید ردیابی جی پس اس برای اتوبوس‌‌های عمومی به قرار زیرند:

نقشه‌ها: با استفاده از ردیاب جی پی اس همراه با نقشه، مسافران می‌توانند از محل اتوبوس اطلاع پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند اطلاعات مکان اتوبوس، که در دقیقه به‌روز‌رسانی می‌شود، را برای اطلاع از زمان تخمینی رسیدن اتوبوس به ایستگاه به دست آورند. همچنین با استفاده از این سیستم، مدیریت می‌تواند اطلاعات مکان اتوبوس‌ها را برای اطمینان از سروقت بودن رانندگان به دست آورد. اطلاع از شرایط ترافیک نیز دیگر ویژگی است که می‌تواند در شرایطی که به تغییر مسیر نیاز است، مورد استفاده قرار گیرد.

هشدارها: سیستم ردیابی جی پی اس دارای هشدارهای ژئوفنس (Geofence) بوده تا در صورت خروج رانندگان از مسیر از پیش تعیین شده، ایجاد هشدار نمایند. این ویژگی به مدیریت اجازه می‌دهد در صورت بروز مشکل از آن اطلاع یابد. مدیران ناوگان به هشدارهای زیادی دسترسی دارند. این هشدارها اطلاعات دقیقی را از مسیرهای اتوبوس‌های عمومی و فعالیت‌های حاضر آن‌ها در اختیار مدیران قرار می‌دهند. این اطلاعات به مدیران اجازه می‌دهد از عملکرد صحیح همه‌ چیز اطمینان حاصل نمایند.

گزارش‌ها: سیستم ردیاب جی پی اس اطلاعات تحلیلی متفاوتی را همچون میزان مصرف سوخت و سرعت وسیله نقلیه را به صورت خودکار فرآهم می‌آورد. از این اطلاعات می‌توان برای ارزیابی عملکرد رانندگان، کاهش مصرف سوخت، یادآوری زمان تعمیرات دوره‌ای وسیلۀ نقلیه و همچنین برای نگهداری سوابق کلی اتوبوس‌های عمومی استفاده نمود.

می‌توان دید که چگونه فواید سیستم ردیاب جی پی اس ارتباط میان رانندگان و اعزام‌کنندگان را بهبود داده است. این سیستم همچنین به مسافران امکان درک و دریافت بهتر زمان رسیدن اتوبوس‌ها را می‌دهد. این موضوع یقینا باعث بازگشت مشتریان و در نتیجه بازگشت سرمایه برای خطوط اتوبوسرانی که از سیستم ردیاب جی پی اس استفاده می‌کنند خواهد شد.